درباره کلار

اقلیم کردستان عراق به عنوان همسایه غربی از مهمترین شرکای تجاری ایران و به لحاظ مشترکات فرهنگی، قومی، دینی و حتی در بعضی مناطق مشترکات زبانی با ایران، علاقه وافری به مراودات تجاری با ایران دارد.همچنین به دلیل درآمد بالای نفتی و نبود زیرساخت های مهم اقتصادی ، تولیدی و کشاورزی که نیاز به کالاهای مصرفی و خدمات وارداتی را به طور فزاینده ای افزایش داده و به یک منطقه مهم و استراتژیک تجاری و اقتصادی در خاورمیانه با قابلیت تجارت جهانی تبدیل شده است.

موقعیت ترانزیتی و دسترسی کلار

شهر کلار در مسیر یکی از شاهراه های و ارتباطی ایران به عراق قرار دارد مسیری ترانزیتی است که در نتیجه بازاری بسیار پر رونق و رو به رشد و در حال توسعه باثبات و ضریب امنیت بسیار بالا برای فعالیت های اقتصادی بازرگانی را دارا می باشد. از مزایای پرشمار بازار کلار می توان به مسیر ترانزیتی و نزدیکی به مرز پرویز خان کرمانشاه و سهولت مسیر با کاهش هزینه های ترانزیتی و نیز هزینه های جانبی فعالیت های اقتصادی به میزان بسیار کمتر نسبت به شهرهای سلیمانیه و اربیل می باشد.

فاصله زمــانی (تقریبی) شهرهای ایـــران تا کلار (راه زمینی)
پرویزخان          30 دقیقه
کرمانشاه          2 ساعت و 30 دقیقه
همدان             4 ساعت و 30 دقیقه
اراک                6 ساعت و 15 دقیقه
قزوین              7 ساعت و 30 دقیقه
قم                   7 ساعت و 45 دقیقه
تهران               8 ساعت و 30 دقیقه
اصفهان            9 ساعت و 30 دقیقه


فاصله زمــانی (تقریبی) شهرهای عــــراق تا کلار (راه زمینی)
سلیمانیه                           1 ساعت و 30 دقیقه
کرکوک                              1 ساعت و 45 دقیقه
اربیل (از مسیر کرکوک)          2 ساعت و 45 دقیقه
اربیل (از مسیر سلیمانیه)       3 ساعت و 45 دقیقه
دهوک (از مسیر کرکوک)        4 ساعت و 45 دقیقه
دهوک (از مسیر سلیمانیه)     5 ساعت و 45 دقیقه
سامراء                              2 ساعت و 15 دقیقه
بغداد                                2 ساعت و 30 دقیقه
کربلا                                 3 ساعت و 45 دقیقه
نجف                                4 ساعت و 15 دقیقه


موقعیت و امکانات مجتمع

این مجتمع در شهر کلار در خیابان اصلی مرکز شهر با وسعتی به مساحت 18000 متر مربع زیربنا و با پارکینگی به مساحت 3600 متر مربع با دید بسیار عالی و دسترسی سریع و آسان و امکانات و تأسیسات رفاهی کاملا مناسب دایر گردیده است.

این مرکز با هدف تأمین و نگهداری انواع کالا و محصولات غذایی و دارویی، سلولزی و آرایشی و بهداشتی و شوینده ها ، انواع کالا و محصولات سردخانه ای شامل انبار با چهار سالن سرخانه بالای صفر و زیر صفر است که هر سالن در حدود 1300 تن ظرفیت دارد. این مجموعه در زمینی به مساحت حدودا 14000 مترمربع با امکاناتی همچون باسکول سنگین 80 تن دیجیتال تمام فلز و مجهز به سیستم حفاظتی و دوربین های مداربسته می باشد.

هزینه اجاره بسیار کم در نظر گرفته شده برای فروشندگان محترم غرفه ها برای سردخانه با ارتفاع 4.5 متر هر مترمربع 25 دلار و برای انبار با ارتفاع 5.5 مترمربع ماهیانه 2 دلار می باشد.